698 327 315 info@polinfor.pl

Kurs pozycjonowania czas zacząć!

Pozwolę sobie zacząć od kilku słów o sobie. Nazywam się Michał Możejko, jestem właścicielem firmy polinfor spółka z o. o. i profesjonalnie zajmuję się pozycjonowaniem od 2006 roku. Wcześniej interesowałem się tą dziedziną na potrzeby moich stron internetowych i ich promocji – co działało znakomicie. Te kilka lat doświadczeń w pozycjonowaniu pozwoliło mi zebrać całkiem sporo przydatnych informacji o tym jak to się robi żeby być w TOP. Tymi informacjami zamierzam się podzielić – za darmo.

Podstawy pozycjonowania

Obecnie na polskim rynku istnieje właściwie tylko jedna wyszukiwarka – google.pl a co za tym idzie skupimy się na technikach i wiedzy na temat pozycjonowania w tej właśnie wyszukiwarce. Przy okazji wspomnę, że uważam taki „monopol” za szkodliwy dla rynku, przydała by się konkurencja.

Indeksacja strony – jest to absolutna podstawa, pierwszym krokiem jaki należy wykonać przy pozycjonowaniu jest umieszczenie naszej strony www w zasobach wyszukiwarki. Zacznijmy od sprawdzenia tego czy nasza domena nie została już czasem zaindeksowana – w google wpisujemy komendę: site:adres-strony.pl (przykład: site:polinfor.pl).

Jeśli widzimy komunikat „Podana fraza – site:http://adres-strony.pl/ – nie została odnaleziona.” to oznacza, że musimy naszą stronę dodać.

Najłatwiej jest to zrobić używając narzędzi do szybkiego indeksowania stron – ja lubię http://www.indexkings.com/ – w dużym polu tekstowym wpisujemy adres naszej strony w postaci: http://adres-strony.pl/ i wysyłamy formularz klikając przycisk „RAPID INDEX!”. Teraz wystarczy pozostawić przeglądarkę otwartą na kilka godzin. W tym czasie nasz domena będzie wysyłana w wielu miejscach w internecie – dzięki temu poinformujemy roboty wyszukiwarek o jej istnieniu i zachęcimy do dodania do ich zasobów.

 

Co jeśli strona już jest w wyszukiwarce? Wtedy warto przyjrzeć się temu jak jest wyświetlana.

– Czy widzimy tylko stronę główną?

– Czy widzimy tylko podstrony – bez strony głównej?

– Jak wygląda link do naszej strony (tytuł strony)?

– Jak wygląda podpis pod naszą stroną (opis strony)?

– Jaka jest łącza ilość podstron z naszej domeny w indeksie?
Odpowiadając na powyższe pytania możemy podjąć stosowne działania jeśli będą potrzebne:

– poprawę indeksacji – jeśli jest mało podstron zaindeksowanych lub nie ma nic poza stroną główną,

– sprawdzenie ewentualnych problemów ze stroną – jeśli brak strony głównej w indeksie,

– poprawę wyświetlania strony w wyszukiwarce – optymalizację.

Słowa kluczowe / frazy – czyli to na co chcemy żeby nasza strona wyświetlała się wysoko. Dobór fraz do pozycjonowania jest bardzo istotny i decyduje o czasie i środkach jakie musimy przeznaczyć na wypozycjonowanie strony oraz o tym jaki będzie efekt ekonomiczny dla naszej strony, ile pozyskamy ruchu.

Na temat technik doboru fraz i pomocnych narzędziach napiszę oddzielną lekcję.

Optymalizacja strony – czyli jeśli już wiemy na jakie frazy chcemy pozycjonować stronę to należy zadbać o to żeby się one znalazły na naszej stronie. Przy okazji optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek zalecam także poprawki pod kątem użytkownika oraz ewentualną rozbudowę strony – warto te sprawy zrobić jednocześnie.

O technikach optymalizacji od podstaw po aspekty zaawansowane napiszę w kolejnych lekcjach.
Zdobywanie linków i budowanie rankingu – Jest to najtrudniejsza i najbardziej zaawansowana część procesu pozycjonowania. W skrócie ujmując – polega na tworzeniu linków do naszej strony z naszymi frazami w ich tytule. Link jest to odnośnik tekstowy (lub graficzny).

Zapraszam na kolejne lekcje!

Postaram się jak najszybciej dodać kolejne lekcje i omówić techniki pozycjonowania tak abyś mógł samodzielnie wypozycjonować swoją stronę. Co będzie potrzebne? Przede wszystkim czas – tego pójdzie najwięcej, zwłaszcza na naukę i zrozumienie wszystkich aspektów i opanowanie technik. Przyda się też nieco oprogramowania – zależnie od budżetu od kilkuset zł to ponad tysiąca.
Masz pytania? Pisz: info@polinfor.pl – postaram się odpowiedzieć na nie na blogu.